تبدیل بدهی به سرمایه


_____________

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki): تبدیل بدهی به سرمایه

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) نویسنده کتاب بسیار شناخته شده و پرفروش “پدر پولدار، پدر بی پول”، خود یک میلیونر‌خودساخته است که همواره درس‌های با ارزشی درباره سواد مالی و هوش مالی برای ما دارد.

او که اولین سرمایه‌گذاری خود را در سن ۲۵ سالگی در بازار مسکن شروع کرد، تصویر متفاوتی از سرمایه و بدهی به ما می دهد: به طور مثال او معتقد است یک منزل شخصی نه تنها یک سرمایه‌ نیست بلکه به عنوان یک بدهی نیز محسوب می شود! در نظر او تنها مشاورین املاک هستند که می‌گویند خانه یک سرمایه است، وهر چیزی که از جیبتان پول بردارد یک بدهی است نه سرمایه. از آنجایی که ما مبالغ هنگفتی را برای وام خانه می‌پردازیم و در کنار آن مالیات و هزینه نگهداری می دهیم، پس متوجه میشویم که خانه یک بدهی است. اما  اگر این خانه را اجاره دهیم و به ازای آن پول بدست آوریم، آنوقت خانه برایمان یک سرمایه می‌شود.

آقای کیوساکی کل سواد مالی را در۶ کلمه خلاصه می‌کند و تعریفی از سرمایه و بدهی ارائه می‌دهد که می تواند با تصور سنتی ما بسیار متفاوت باشد. او معتقد است اگر درآمد فردی در جهت بدهی‌های او باشد آن فرد هوش مالی ندارد.

در نظر او بدهی تنها خانه و ماشین یا وام نیست. او معتقد است که آدم‌های اطراف ما نیز جزو بدهی‌های ما هستند. پدر، مادر، فرزندان، دوستان، و اقوام ما همگی بدهی‌هایی هستند که باید برای آنها هزینه کنیم و اگر به این موضوع توجه نکنیم ممکن است در برابر این بدهی‌ها ورشکسته شویم.

تیم بادانه دیدن این ویدئوی جذاب آموزشی را به شما توصیه می کند.

۱۴دقیقه